آموزش طراحی سایت

مرجع ارائه ی آموزش های روزانه و رایگان مربوط به حوزه ی طراحی سایت، سئو و بهینه سازی و جدیدترین اخبار تکنولوژی


DNS چیست و چگونه کار می‌کند؟

همانطور که اطلاع دارید، اینترنت با استفاده از IP Address ها کار می‌کنه. پس برای دسترسی به یک سایت، باید به آی پی سرور اون سایت مراجعه کنیم. دی ان اس یا DNS دقیقا همین کار رو برای ما انجام خواهد داد. اگر می‌خواهید بدانید DNS چیست باید عرض کنم که DNS یا Domain Name System (که البته بیشتر دوستان فکر می‌کنند Domain Name Server هست. 🙂) مثل یک دفترچه تلفن برای دسترسی به اینترنت هست. معمولا شما نمی‌توانید برای باز کردن یک سایت از آی پی استفاده کنید. چون حفظ کردن این آی پی برای شما کار آسانی نیست. اما به راحتی با حفظ کردن ادرس سایت می‌توانید به این آدرس دسترسی مستقیمی داشته باشید.

هر دستگاهی که به اینترنت یا یک شبکه کامپیوتری وصل باشه یک آی پی مختص به خود خواهد داشت. همین حالا ممکن است یک موبایل کنار شما باشه که به وای فای محل کار یا منزل شما متصل هست. این تلفن هم یک آی پی لوکال مختص به خود داره. مثلا: 192.168.1.20 یا اگر خیلی حرفه‌ای و با کلاس هستید یعنی ipv6 استفاده می‌کنید، آی پی تلفن شما می‌تونه 2400:cb00:2048:1::c629:d7a2 باشه.

 

 DNS چیست؟

همانطور که گفتیم DNS مثل یک دفترچه تلفن کار می‌کند. مثلا شما تلفن دوستی که ۴ سال پیش با او دیداری داشته‌اید را ممکن است به یاد نداشته باشید، اما با وارد کردن نام او در Contacts تلفن همراه خود به راحتی او را پیدا کرده و با او ارتباط برقرار خواهید کرد.

دقیقا در اینترنت هم چنین قضیه‌ای وجود دارد. شما با استفاده از DNS ها می‌توانید به راحتی اطلاعات را روی سرور سایت مورد نظر پیدا کرده و به آن دسترسی مستقیم داشته باشید.

پس DNS یک HostName مثلا ns1.mihanwp.com را به ای‌پی مورد نظر شما، مثلا 116.203.100.205 متصل خواهد کرد. در واقع زمانی که شما دامنه mihanwp.com را در مرورگر خود وارد می‌کنید، مرورگر در پس زمینه داستان آی پی سرور سایت شما را پیدا کرده و به این سرور متصل خواهد شد.

 

 DNS چگونه کار می‌کند؟

خب تا اینجا متوجه شدیم که DNS چیست اما جستجو و پیدا کردن اطلاعات یک وب‌سایت در چند مرحله انجام می‌شود. این مراحل به این ترتیب اجرا می‌شوند.

کاربر ادرس سایت شما را در مرورگر خود وارد می‌کند و این درخواست شروع به حرکت در دنیای اینترنت خواهد کرد. DNS recursive resolver این درخواست را دریافت می‌کند.

حالا Resolver یک DNS root nameserver را بصورت کوئری ایجاد خواهد کرد تا کار بصورت صحیح ادامه یابد.

سپس DNS root nameserver به Resolver با استفاده از اطلاعات TLD پاسخ می‌دهد. TLD یا Top Level Domain همان مرجع اصلی صادر کننده دامنه شماست. مثلا برای دامنه hosseinirad.ir باید از TLD دات آی آر اطلاعات جمع آوری شود.

حالا Resolver با TLD دامنه ارتباط برقرار کرده و درخواست اطلاعات می‌کند.

TLD نیم سرور های این دامنه را تحویل می‌دهد.

و سپس recursive resolver درخواست خود را به نیم سرور ارائه شده ارسال خواهد کرد.

در نهایت نیم سرور به آی پی آدرس سرور شما متصل خواهد شد و اطلاعات توسط مرورگر از سرور سایت شما دریافت می‌شود.

معمولا این فرایند در عرض چند صدم ثانیه انجام می‌شود.
 

منبع مقاله: میهن وردپرس


چگونه در شرکت های برنامه نویسی استخدام شویم؟

چگونه در شرکت های برنامه نویسی استخدام شویم؟

 

آماده شدن برای مصاحبه و استخدام در شرکت های برنامه نویسی قطعا به چیزهایی بیشتر از دانش برنامه نویسی نیاز دارد. هر کدام از این شرکت ها، فرآیند استخدامی خاص خود را برای استخدام برنامه نویسان دارند. فرآیندی که روز به روز چالش برانگیزتر و سخت تر می شود. اما این فرآیندها چگونه انجام می شوند و شامل چه مراحلی هستند؟ شانس ما برای استخدام در شرکت های برنامه نویسی از کدام روش بیشتر است؟ چه مواردی را باید قبل از شرکت در آزمون های استخدامی رعایت کنیم تا شانس ما از سایر رقبا بیشتر باشد؟

اگر می خواهید پاسخ این سوالات را بدانید و با فرآیند مصاحبه و استخدام برنامه نویس آشنا شوید، ادامه این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید!

 

فرآیند استخدام در شرکت های برنامه نویسی چگونه است؟

در سال های اخیر میزان استخدام برنامه نویسان، به خصوص برنامه نویسان وب و گوشی های هوشمند در ایران افزایش یافته است. به همین دلیل افراد زیادی به یادگیری زبان های برنامه نویسی علاقه مند شده اند. اما از طرفی دیگر همین عامل باعث ورود برنامه نویسانی بی کیفیت و مبتدی به بازار کار شد. برنامه نویسانی که هنوز تجربه کافی برای ورود به بازار کار را نداشته و معمولا دانش فنی پایینی نیز دارند. این عامل شرکت های برنامه نویسی و مشتریان را با چالش های زیادی رو به رو کرده است.

بنابراین شرکت های برنامه نویسی و کارفرمایان صرفا به رزومه و نمونه کارهای افراد توجه نمی کنند، بلکه آن ها فرآیندهای گوناگونی را برای اطمینان حاصل کردن از مهارت های کارجویان و داوطلبان طراحی کرده اند. پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که یکی از مهم‌ ترین چالش‌ های شرکت های برنامه نویسی، استخدام برنامه نویس جدید است. همانطور که اشاره شد، شرکت های برنامه نویسی از روش های مختلفی برای استخدام برنامه نویس استفاده می کنند. پس بیایید در ادامه با برخی از مهمترین و متداول ترین چالش ها و روش های احتمالی در زمان استخدام برنامه نویسان آشنا شویم.

 

مصاحبه های پی در پی با کارجویان برای استخدام در شرکت های برنامه نویسی

انجام مصاحبه برای استخدام برنامه نویس ، یکی از متداول ترین روش های ارزیابی کارجویان است. معمولا از این روش به صورت مستقل و یا در کنار روش های دیگر برای آزمایش داوطلبان استفاده می شود. البته امروزه معمولا مصاحبه ها به صورت یک مرحله ای و تک بعدی نیستند، بلکه در چندین مرحله انجام می شوند. این بدین معناست که برنامه نویسان باید آمادگی مصاحبه با افراد مختلفی را داشته باشند. با این روش آن ها از جنبه های مختلفی مانند میزان مهارت های نرم، میزان انتظارات از آینده شغلی، مهارت های فنی و .... مورد ارزیابی قرار می گیرند. برخی از این مصاحبه ها به صورت زیر می باشند :

  • مصاحبه با تیم یا مدیر فنی : به منظور ارزیابی مهارت های فنی برنامه نویسان، معمولا از این نوع مصاحبه استفاده می شود.
  • مصاحبه با مدیریت نیروی انسانی : این مصاحبه بیشتر با هدف بررسی مهارت های نرم و میزان انتظارات فرد از شرکت انجام می گیرد. معمولا این نوع مصحابه در شرکت های کوچکتر توسط مدیر عامل انجام می شود.
  • مصاحبه با مدیر عامل : در بعضی از موارد مصاحبه هایی مستقیم با مدیر عامل نیاز می باشد. مثلا برای استخدام برخی از سِمت هایی مانند مدیر فنی، برنامه نویس ارشد و....

شرکت های مختلف با توجه به اهداف و اولویت هایی که دارند، مصاحبه های گوناگونی را با کارجویان انجام می دهند. در این روش معمولا افرادی که رزومه قابل قبولی دارند و واجد شرایط استخدام در شرکت های برنامه نویسی هستند، برای مصاحبه فرا خوانده می شوند. البته این روش معمولا دارای ضعف ها و کمبودهایی است و نمی تواند تضمینی برای استخدام برنامه نویس مناسب باشد. زیرا برخی از این افراد برخلاف اینکه مصاحبه و رزومه قابل قبولی را ارائه می دهند، در آینده بازدهی خوبی از خود نشان نمی دهند. به همین دلیل شرکت ها معمولا از سایر روش های استخدامی در کنار این روش ها استفاده می کنند که در ادامه مطلب به آن ها خواهیم پرداخت.

 

تعریف پروژه های برنامه نویسی و ارائه آن ها

برخی از شرکت های برنامه نویسی، پروژه خاصی را برای برنامه نویسان مشخص می کنند و از آن ها می خواهند که در زمان مشخص شده آن را آماده کنند. معمولا بیشتر این پروژه ها از سطح متوسط بالاتر هستند و چالش های متفاوتی را در بر دارند. با این روش آن ها بر اساس میزان کیفیت، خلاقیت، شیوه کدنویسی و سایر موارد دیگر برنامه نویسان را مورد ارزیابی قرار می دهند. اما همچنان امکان دارد برخی از افراد پروژه های خود را به دیگران بسپارند و خودشان آن ها را کدنویسی نکنند.

بنابراین پس از ارزیابی پروژه های دریافتی داوطلبان، مناسب ترین گزینه ها را انتخاب می کنند. سپس افرادی که پروژشان قابل قبول بوده است را دعوت می کنند تا مراحل طراحی، دلایل استفاده از روش های مختلف و سایر موارد مرتبط با پروژه را در مقابل تیم فنی ارائه دهند. در این روش برنامه نویسان باید قادر باشند از پروژه خود دفاع کنند و پاسخگوی سوالات فنی مرتبط باشند. با این روش شرکت ها می توانند از میزان مهارت های آن ها اطمینان حاصل کنند و با خیالی راحت به استخدام آن ها بپردازند. میزان سختی پروژه ها برای استخدام در شرکت های برنامه نویسی معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد، عواملی مانند :

  • سطح پروژه تعریف شده
  • میزان انتظار شرکت از داوطلبان
  • میزان تسلط برنامه نویس به موارد فنی
  • نحوه ارائه و فن بیان پروژه
  • و ....

 

تعیین دوره های کارآموزی مدت دار برای استخدام در شرکت های برنامه نویسی

بسیاری از شرکت های برنامه نویسی، به روش های تعریف پروژه اختصاصی و انجام مصاحبه برای استخدام برنامه نویسان بسنده نمی کنند. شاید این روش ها راه های مناسبی برای به چالش کشیدن مهارت های فنی و ارتباطی برنامه نویسان باشد، اما همچنان آن ها اعتقاد دارند که نمی توانند عملکرد آن‌ ها را در بلند مدت تضمین کنند. بنابراین آن ها از روشی به نام تعیین دوره های کارآموزی مدت دار برای استخدام برنامه نویسان استفاده می کنند. این روش یکی از بهترین شیوه هایی است که می تواند افراد جدید را از همه ابعاد مورد آزمایش قرار دهد و عیار آن ها را مشخص کند.

در این روش معمولا برنامه نویسان با حقوق پایه مشخصی استخدام می شوند. سپس برای افزایش حقوق، بهرمندی از مزایا، ارتقا سمت و در نهایت استخدام رسمی و دائمی باید دوره مشخصی را به اتمام برسانند. بنابراین برنامه نویس باید بتواند در طول دوره زمانی تعیین شده، خود را به عنوان فردی تاثیرگذار و مثبت به اثبات برساند و شایستگی های خود را به شرکت نشان دهد. این دوره ها معمولا به صورت سه ماهه، شش ماهه و یا حتی یکساله می باشند.

 

مرجع ارائه ی آموزش های روزانه و رایگان مربوط به حوزه ی طراحی سایت، سئو و بهینه سازی و جدیدترین اخبار تکنولوژی. با دنبال کردن وبلاگ زودتر از بقیه از مطالب با خبر شوید!
Designed By Erfan Powered by Bayan